Сучасні проблеми платіжного шахрайства та можливості убезпечення
24 березня 2023 року активна фінансово свідома молодь Хмельницького національного університету на запрошення кафедри фінансів, банківської справи та страхування ( https://khmnu.edu.ua/global-money-week-2023-vidkryttya-20-03-2023-vsesvitnij-tyzhden-groshej-20-bereznya-2-kvitnya/ та https://fbss.khmnu.edu.ua/1813-2/ ) приєдналась до участі у вебінарі “10 найпоширеніших схем платіжного шахрайства у воєнний час” від головного експерта управління зв’язків з громадськістю та фінансової обізнаності НБУ Тетяни Машлаковської.
Зокрема, зважаючи на активне застосування молоддю соціальних мереж та месенджерів, було зосереджено увагу на можливостях убезпечення користування ними, адже одним із поширених сценаріїв шахрайства є злам акаунтів через фітингові посилання, під виглядом пропозицій щодо участі у голосуваннях, конкурсах, пропозицій роботи в інтернеті тощо.
Так, для захисту акаунтів в соціальних мережах експерти НБУ рекомендують налаштовувати багатофакторну автентифікацію та !пам’ятати про унікальність паролю для кожного інтернет-банкінгу, електронної пошти, соціальної мережі!
Однією із найпоширеніших схем платіжного шахрайства, що надзвичайно активізувалась у воєнний час визнано спуфінг, тобто маскування шахраями під державні чи банківські установи з метою отримання доступу до конфіденційної інформації.
Значною активністю також вирізняється діяльність шахраїв під виглядом покупців на торгівельних майданчиках. Щоб уникнути подібного шахрайства і безпечно продавати он-лайн – не потрібно переходити в месенджери для спілкування з платформи он-лайн оголошень, а доцільно вести усі перемовини у чаті платформи або використовуючи додаток платформи.
При можливих шахрайствах під виглядом соціальних виплат потрібно: тримати в секреті особисті дані, не вводити реквізити карток та не переходити за сумнівними посиланнями. Доцільним також є перевірка відповідних сайтів із використанням сервісів Кіберполіції “STOP FRAUD” (https://cyberpolice.gov.ua/stopfraud/ ) та сервісі Асоціації “ЄМА” CheckMyLink (https://www.ema.com.ua/citizens/blacklist/ ).
Також проблемним аспектом, спричиненим значним проникненням цифрових технологій у буденне життя, є створення шахрайських сайтів інтернет-магазинів, де базовими навиками безпечної фінансової поведінки для громадян є орієнтування на реальні, а не занижені ціни, післяплата, перевірка інформації про акант та магазину та його активність.
Зручність використання та поширеність мобільних пристроїв також спричиняє виникнення іншого популярного сценарію шахрайства – крадіжку фінансового номера телефона, тобто номера, який прив’язаний до банківських рахунків. В даному разі основним способом захисту є – відключення послуги віддаленої заміни сім-картки у свого мобільного оператора.
Тетяною Машлаковською також було анонсовано нову інформаційну кампанію НБУ з протидії платіжному шахрайству, що на думку присутніх на вебінарі представників освітніх закладів та молоді відповідає викликам та загрозам сьогодення.
Пам’ятайте Ваша фінансова освіченість – вбереже Вас від шахрайських дій у сфері сучасних фінансів! Ми #Кафедра_ФБСС_ХНУ #fbs_km готові Вам у цьому допомогти!
#ГраНавчанняДобробут #GMWUkraine2023 #PlanYourMoney #PlantYourFuture #GMW2023