Фундаментальні та прикладні наукові дослідження
колективу кафедри і здобувачів освітньо-наукового ступеня «доктор філософії» та наукового ступеня «доктор економічних наук»
Колектив кафедри фінансів, банківської справи, страхування та фондового ринку і здобувачі освітньо-наукового ступеня «доктор філософії» та наукового ступеня «доктор наук» активно займаються науковими дослідженнями, зокрема є виконавцями держбюджетних науково-дослідних робіт.
1. Фундаментальне наукове дослідження «Моделювання стратегій безпечного розвитку інноваційно-орієнтованих соціально-економічних систем» (2022 р. – по теперішній час, ДР№0122U001212). МОН України. Фінансування за рахунок видатків загального фонду державного бюджету України.
Керівник: д.е.н., професор Хрущ Н.А.
Відповідальний виконавець д.е.н., професор Григорук П.М.
Виконавці НДР з числа співробітників кафедри ФБСС: Форкун І.В., Доценко І.О., Матвійчук Л.О., Приступа Л.А., та аспіранти і магістри.
Дослідження спрямоване на вирішення фундаментальної наукової проблеми формування стратегій безпечного розвитку соціально-економічних систем на мікро-, мезо- та макрорівнях в умовах інноваційних трансформацій на основі моделювання економічних ситуацій.
Передбачається концептуально обґрунтувати новий підхід до побудови методології формування стратегій безпечного розвитку інноваційно-орієнтованих соціально-економічних систем. Значна увага приділяється здатності соціально-економічних систем до підтримання економічної безпеки та одночасного забезпечення ефективного стратегічного розвитку на основі синергії партнерської взаємодії в умовах інноваційних змін.
Ідея проекту полягає у збалансуванні процесів управління економічною безпекою, стратегічним та інноваційним розвитком соціально-економічних систем на різних рівнях організаційно-економічного середовища, що дозволить на основі встановлених взаємозв’язків і взаємообумовленості розробити складові методології їх формування.
2. Прикладне наукове дослідження «Моделювання інноваційного ресурсного потенціалу в стратегіях безпечного розвитку підприємств малого та середнього бізнесу» (2020-2021рр., ДР № 0120U102123). МОН України. МОН України. Фінансування за рахунок видатків загального фонду державного бюджету України.
Керівник: д.е.н., професор Хрущ Н.А.
Відповідальний виконавець д.е.н., професор Григорук П.М.
Виконавці НДР з числа співробітників кафедри ФБСС: Форкун І.В., Доценко І.О., Матвійчук Л.О., Приступа Л.А.
НДР спрямована на вирішення прикладної проблеми забезпечення здатності підприємств малого та середнього бізнесу управляти ресурсним потенціалом та економічною безпекою в процесі їх стратегічного інноваційного розвитку.
За результатами НДР розроблено науково-методичне забезпечення процесів моделювання та управління інноваційним ресурсним потенціалом в стратегіях безпечного розвитку підприємств малого та середнього бізнесу; розроблено комплекс механізмів, стратегій і технологій управління ресурсним потенціалом, економічною безпекою, інноваційним розвитком підприємств та тактики управління підприємствами малого і середнього бізнесу України; створено пакет науково-практичних рекомендацій.
Вагомим елементом новизни є оновлена методологія моделювання та управління інноваційним ресурсним потенціалом в стратегіях безпечного розвитку підприємств малого та середнього бізнесу, що містить нові і удосконалені авторами проекту науково-методичні та практичні підходи. ЇЇ застосування забезпечує здатність підприємств управляти ресурсним потенціалом та економічною безпекою в процесі їх стратегічного інноваційного розвитку та сприяє підвищенню рівня економічної безпеки та інноваційному розвитку підприємств малого та середнього бізнесу.
Методи дослідження: логічного узагальнення, синтезу, аналізу, порівняння, декомпозиції; економіко-статистичні, економіко-математичного моделювання, фінансового та стратегічного аналізу; графічні, комп’ютерної обробки інформації та інші.
Результати дослідження впровадженні у діяльність органів влади, суб’єктів господарювання та в освітній процес вузів.
За результатами НДР: 1) опубліковано 19 статей в журналах, які індексуються БД Scopus, Web of Science Core Collection (WoS), 15 статей в журналах, які індексуються БД Index Сореrnicus та ін., 9 статей у журналах, що входять до переліку фахових видань України, 2 публікації в матеріалах конференцій, що входять до наукометричних баз даних Scopus та/або Web of Science, понад 30 публікацій у матеріалах міжнародних конференцій, проведених за кордоном та в Україні, 6 монографій, 7 розділів у монографіях, опублікованих в Україні та в іноземних видавництвах, 3 навчальних посібники, 1 словник;
2) отримано 2 свідоцтва про реєстрацію авторського права на твір;
3) захищено 4 докторських та 1 кандидатську дисертації;
4) виконано 2 госпдоговірних НДР;
5) здійснено практичне впровадження результатів НДР на мікро- та макроекономічному рівнях;
6) оприлюднено результати НДР на конференціях (4 з яких організовані і проведенні у ХНУ згідно до наказів МОН України);
7) видано 2-а фахових журнали категорії «Б» (Вісник Хмельницького національного університету та MODELING THE DEVELOPMENT OF THE ECONOMIC SYSTEMS), головні редактори яких керівник НДР Ніла Хрущ та відповідальний виконавець НДР Павло Григорук.
Колектив виконавців НДР став переможцем XV обласного конкурсу науково-дослідних робіт у номінації «ПРИКЛАДНІ\ФУНДАМЕНТАЛЬНІ НДР за наукову роботу «Моделювання фінансово-економічної безпеки підприємницьких структур в стратегіях їх економічного розвитку» з врученням ІІІ-Ї премії. Диплом Хмельницької обласної ради від 16.05.2020 р.
3. Фундаментальне наукове дослідження «Моделювання фінансово-економічної безпеки підприємницьких структур в стратегіях їх інноваційного розвитку» (2017-2019 рр., 0117U001170). МОН України. За рахунок видатків загального фонду державного бюджету України.
Керівник: д.е.н., професор Хрущ Н.А.
Відповідальний виконавець д.е.н., професор Григорук П.М.
Виконавці НДР з числа співробітників кафедри ФБСС: Форкун І.В., Доценко І.О., Приступа Л.А., Матвійчук Л.О., Сидорчук І.П., Іжевський П.Г., Рудковський О. (докторант), Данькова В (магістр), Тарасюк М. (аспірантка).
Проект спрямований на вирішення фундаментальної проблеми забезпечення здатності підприємницьких структур управляти фінансово-економічною безпекою в процесі їх інноваційного розвитку.
Предмет дослідження – теоретичні, методологічні на практичні засади управління фінансово-економічною безпекою підприємницьких структур та забезпечення їх інноваційного розвитку на основі моделювання економічних ситуацій. Об’єкт дослідження – процеси управління фінансово-економічною безпекою підприємницьких структур та забезпечення їх інноваційного розвитку.
Дослідження спрямоване на теоретико-методологічне вирішення наукової проблеми управління фінансово-економічною безпекою підприємницьких структур та формування стратегій їх інноваційного розвитку, шляхом розробки відповідних дієвих механізмів, спрямованих на забезпечення високого рівня безпеки та сталого інноваційного розвитку організаційних структур в сучасному динамічному середовищі.
Мета даної науково-дослідної роботи полягає у розробці теоретичних засад, методологічних підходів та практичних рекомендації щодо управління фінансово-економічною безпекою підприємницьких структур та забезпечення їх інноваційного розвитку на основі моделювання економічних ситуацій. Методи дослідження: логічного узагальнення, синтезу, аналізу, порівняння, декомпозиції, економіко-статистичні, економіко-математичного моделювання, таксонометричного, фінансового та стратегічного аналізу, структурно-функціональний та інші.
За результатами НДР: Розвинуто теоретико-методологічні основи управління фінансово-економічною безпекою підприємницьких структур в стратегіях їх інноваційного розвитку. Розроблено науково-методичне забезпечення процесів формування, реалізації та моделювання стратегій управління фінансово-економічною безпекою та інноваційного розвитку підприємницьких структур. Розроблено стратегії і технології управління фінансово-економічною безпекою та інноваційного розвитку підприємницьких структур. Створено пакет науково – практичних рекомендацій щодо забезпечення здатності підприємницьких структур управляти фінансово-економічною безпекою в процесі інноваційного розвитку у динамічному середовищі.
Результати дослідження впровадженні у діяльність Комітету з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування ВР України, органів управління та організацій, на підприємствах різних галузей та в банках, у навчальний процес вузів.
За результатами НДР: 1) опубліковано 8 статей в журналах, які індексуються БД Scopus, Web of Science Core Collection (WoS), 15 статей в журналах, які індексуються БД Index Сореrnicus та ін., 8 статей у журналах, що входять до переліку фахових видань України, понад 40 публікацій у матеріалах міжнародних конференцій, проведених за кордоном та в Україні, 3 монографії, 5 розділів у монографіях, опублікованих в Україні та в іноземних видавництвах, 4 навчальних посібники; 2) отримано 2 свідоцтва про реєстрацію авторського права на твір; 3) захищено 6 докторських та 5 кандидатських дисертацій; 4) виконано 2 госпдоговірних НДР; 5) здійснено практичне впровадження результатів НДР на мікро- та макроекономічному рівнях; 6) виконавцями теми на базі Хмельницького національного університету організовано і проведено 3 міжнародних науково-практичних конференції та 3 Всеукраїнських науково-практичних конференції молодих вчених та студентів (згідно наказів МОН України) та видано 6 збірників матеріалів конференцій та 3 номери фахового журналу «Вісник Хмельницького національного університету». Слід зауважити, що у 2019 р. виконавцями даної НДР проведено 6th International Conference on Strategies, Models and Technologies of Economic Systems Management Khmelnytskyi, Ukraine, October 4-6 2019. SMTESM 2019. Матеріали конференції (повнотекстові статті) опубліковані видавництвом Atlantis Press (Франція, м. Париж) та подані для індексації до наукометричних баз CPCI (Web of Science), CNKI та Google Scholar).
4. Фундаментальне наукове дослідження «Процеси формування та моделювання стратегії і тактики управління фінансами суб’єктів господарювання» (2014-2016 рр., ДР № 0114U000272). МОН України. За рахунок видатків загального фонду державного бюджету України.
Керівник: д.е.н., професор Хрущ Н.А.
Відповідальний виконавець д.е.н., професор Григорук П.М.
Виконавці НДР з числа співробітників кафедри ФБСС: Доценко І.О., Матвійчук Л.О., Приступа Л.А., Донченко Т.В.
Ідея проекту полягає у збалансуванні процесів формування та моделювання стратегії і тактики управління фінансами суб’єктів господарювання, що дозволить на основі встановлених взаємозв’язків і взаємообумовленості розробити складові методології їх формування. .
Наукова новизна базується на використанні нових методів розв’язання фундаментальної задачі через застосування нових оригінальних ідей та концепцій. Вагомим елементом новизни є системність і комплексність вивчення об’єкту та предмету дослідження, а саме науковий доробок містить пакет науково-практичних рекомендацій щодо формування та моделювання стратегії і тактики управління фінансами різними суб’єктами господарювання.
Отримані результати підтверджуються публікаціями (60 статей в журналах, які індексуються БД Scopus, Web of Science Core Collection (WoS)Index Сореrnicus; 1 англомовна стаття, що індексуються в Index Сореrnicus; 43 статті у журналах, що входять до переліку фахових видань України та у закордонних журналах; 92 публікації у матеріалах конференцій, тезах доповідей та виданнях, що не включені до переліку наукових фахових видань України; 6 монографій та 13 розділів монографій), захистами дисертацій (12 робіт з яких 3 докторські дисертації), магістерських робіт (12 робіт), отриманням авторських прав на твори (4 свідоцтва), виконанням госпдоговірних НДР (2 роботи), практичним впровадженням (25 довідок), оприлюдненням на конференціях (6 з яких організовані і проведенні у ХНУ згідно до наказів МОН України).
Колективом виконавців розроблено складові методології формування та моделювання стратегії і тактики управління фінансами суб’єктів господарювання, які мають універсальний характер та можуть бути використанні у фінансово-господарській діяльності суб’єктів господарювання різних галузей економіки та форм власності. Результати НДР впроваджено у діяльність:
1. Промислових (машинобудівних) підприємств [1.1. ДП «Новатор» (довідки № 5 від 10.01.2014 р.; № 041/1988 від 8.05.2014 р.; № 041/3802 від 19.10.2015 р.). 1.2. ПАТ «Завод «Темп» (довідки № 19 від 4.02.2014 р.; № 545/5 від 02.04.2014 р.; № 579/5 від 21.03.2015 р.; № 1341/5 від 23.10.2014 р.; № 565/15 від 19.10.2015 р.). 1.3. ПАТ «Укрелектроапарат» (довідки № 12-026 від 21.01.2014 р.; № 32 від 03.04.2014 р.; № 03-745 від 02.10.2014 р.; довідка № 637 від 15.09.2015 р.). 1.4. ПАТ «Термопластавтомат» (довідки № 48 від 08.04.2014 р.; № 51 від 03.02.2015 р.). 1.5. ПАТ «Завод «Строммашина» (довідка № 158 від 10.03.2015 р.)].
2. Підприємств легкої промисловості [ 2.1. ПФ «Імунітет» (довідка № 90 від 22.01.2015 р.). 2.2. ТОВ «Лютик» (довідка № 191 від 04.02.2015 р.). 2.3. ТОВ «Літма» (довідка № 271 від 18.02.2015 р.)].
3. Малих підприємств [3.1. ПП «Авіценна» (довідка № 18 від 12.04.2016 р.). 3.2. АФ «Аудит-Поділля» (довідка № 45 від 09.07.2016 р.). 3.3. ПФ «Європроф» (довідка № 34 від 20.07.2016 р.). 3.4. ПП «Якісний продукт» (довідка № 22 від 21.08.2016 р.)].
4. У роботу органів управління та організацій [4.1. Комітету Верховної Ради України з питань економічної політики (довідка № 04-16/15-16 від 14.01. 2016 р.). 4.2. Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (довідка № 6541/03 від 07.10.2015 р.). 4.3. Департаменту економіки Хмельницької міської ради (довідка № 01-03/1848 від 20.12.2014 р.; № 02-11-631 від 21.04.2016 р.)].
У ході виконання держбюджетної НДР укладено договір та виконано госпдоговірну НДР «Розробка моделей та технологій процесу прийняття управлінських рішень в системі ефективного розвитку підприємств легкої промисловості» (ДР № 0114U004512). Науковий керівник Хрущ Н.А. Результати – комплекс моделей та технологій процесу прийняття управлінських рішень підприємств легкої промисловості Хмельницької області. Прийнято участь у виконанні госпдоговірної НДР «Удосконалення механізму управління якістю продукції підприємств харчової промисловості). Науковий керівник: д.е.н., проф. Войнаренко М.П.
Науково-дослідна робота «Процеси формування та моделювання стратегії і тактики управління фінансами суб’єктів господарювання» у 2017 р. стала переможцем ХІІ Хмельницького обласного конкурсу науково-дослідних робіт із врученням 1 премії в номінації «Фундаментальні НДР».